Explenatórius és közösségépítő újságírás

Digitális maffiamódszerek a fantasztikus irodalmi közegben

ankor | 2024.08.24. | Kult

Aki minimális mértékben is jártas a hazai fantasztikum háza táján, az tisztában van vele, hogy egy rendkívül toxikus közegről van szó. Nem csak a kisebb, induló vállalkozások kicsiny tábora nyúl kétes módszerekhez a szekértáborharcok során, de a nagyobb, évtizedes múlttal rendelkező kiadók holdudavarától sem idegen az új piaci szereplők különböző módszerekkel történő vegzálása.

Az alábbi cselekmények igazolhatóan megtörténtek a fantasztikum elmúlt öt évében: 

  • Terheléses támadás egy kisebb, ellenérdekű kiadó pályázata ellen
  • Hiteltelenítési hadjáratok a kritikus hangok megfogalmazói ellen
  • Hamis tények koholása és terjesztése az antagonizált szereplők szavahihetőségének megdöntése érdekében
  • Kamuprofil-hadsereg vezénylése, más szereplők zaklatása, illetve a saját termékek validálása céljából
  • Antagonizált személyek megszemélyesítése, annak céljából, hogy annak nevében kétes online cselekményeket hajtsanak végre
  • Írók digitális identitásának aláaknázása
  • Honlaprongálási kísérletek

Az már önmagában meghökkentő, hogy olvasott, művelt emberek, de még a kiadók által foglalkoztatott személyek, végső soron a kultúra kedvelői és művelői nyúlnak ilyen módszerekhez, pusztán a véleménykülönbség, vagy az eltérő preferenciák okán. Az viszont erkölcsileg is elítélendő, hogy a fentieket az irodalmi szcéna szerzői, szerkesztői, sőt, döntéshozói szinten is támogatja.

Még az irodalmi élettől közömbös tartalomgyártó is karaktergyilkossági kísérletek sorozatát kockáztatja meg, amikor a fenti témák valamelyikét próbálja feldolgozni, ezért érthető módon nem is nagyon került még sor arra, hogy a fantasztikus irodalmi közeg árnyoldalait és szélsőségeit kellő alapossággal feldolgozzák. 

A most megjelent, digitális maffiamódszerekről szóló Szürke Zóna filmből kiderül: hiába az elismert státusz, a legnagyobb kiadók holdudvarába tartozó személyek gyakorlatilag az amatőr irodalmi élet legádázabb trolljai, és bár ezt a tendenciát a kiadók képviselőinek módja lenne valamilyen szinten kordában tartani, a közszereplők is inkább gerjesztik azokat a folyamatokat, amelyek mentén a kisebb konfliktusok is drasztikus leszámolásokká fajulnak.

A Szürke Zóna Podcast arra vállalkozott, hogy számos témája mellett foglalkozzon a fantasztikus irodalmi közeg szélsőségeivel, a vonatkozó tartalmaik meglepő fordulatokról adnak számot.